Szentesti ünnepi műsor és ajándékozás
A hegyközcsatári református templomban ünnepi műsorral és a gyerekek megajándékozásával ünnepelték a Megváltó születését
Tóth Zsigmond
Megteltek a hegyközcsatári református templom padjai 2015 december 24 – én, Szenteste gyerekekkel, ifjakkal, öröm volt látni a sok embert, reformátust, római katolikust és egyéb felekezetűeket, akik együtt énekeltek, imádkoztak és várták a Megváltó születését, hiszen Jézus Krisztus, Isten fiának eljövetele minden keresztyén ember számára a Megtartó.
Ilyenkor az emberszívek tágra nyílnak, kiöntik, kizúdítják magukból a szeretetet, amelyből oly keveset van adni idejük embertársaiknak, szeretteiknek. Karácsony estéjén könnyes, boldogságtól csillogó szemek övezik a feldíszített fákat, krisztusi igék lengik át az életünket, remélünk szebb jövőt, és szeretetünkkel elárasztjuk világunkat.
Miklós Csaba hegyközcsatári lelkipásztor alapigéjét a Lukács: 2, 1-20 verseire alapozta „És monda az angyal nékik: Ne féljetek, mert imé hirdetek nektek Nagy örömet, mely az egész népnek öröme lészen, Mert született néktek ma a megtartó,Ki az Úr Krisztus, a Dávid városában.”- hangzott el az Igében.
„Egykoron a betlehemi pusztán nyájukra vigyázó pásztoroknak adta át Isten az örömhírt. A betlehemi sötét éjszakában a menny fénye és békessége vette körül a pásztorokat.
Karácsony ünnepének közeledtével a mi életünk szürke hétköznapjainak éjszakájában is Isten világosságot, fényt gyújt. Biztató szava hozzánk is eljut: „Ne féljetek ...És a mennyei öröm betölti szíveinket: Mert született néktek ma a megtartó”. Aki megtapasztalja ezt az örömet annak szíve békességre talál, kezét kinyújtja a másik felé és a szeretet hangján így szól: TESTVÉR” – magyarázta az Ige jelentését a lelkipásztor.
Az igehirdetést követően a gyerekek előbb a Pásztorjátékot mutatták be, majd egy karácsonyi zenés – verses összeállítást adtak elő Miklós Spurigán Zoltán kántor vezetésével és irányításával.
A Hegyközcsatári Keresztyén Ifjak Együttes tagjai is készültek a Szentestére, zenés összeállításukban sokak szívében gyújtottak fényt.
Ezt követően elaludtak a templomi világítás fényei és felzendült a Csendes éj, szentséges éj...című ének, amelyet ma már a világ szinte minden táján ismernek. A dal történetét az osztrák-német határon fekvő Oberndorf nevezetű osztrák falucskában kell keresnünk. Ebben a faluban teljesített ugyanis szolgálatot Joseph Mohr prédikátor és Franz Gruber orgonista – a dal írója illetve zeneszerzője. Karácsony előtt nem sokkal a templomi orgona elromlott, így az orgonajáték helyettesítésére a prédikátor egy kis hat strófás versikét fabrikált, majd megkérte az orgonistát arra, hogy komponáljon hozzá dallamot, így 1818. december 24-i Szentestén a dalocska mind a hat versszaka elhangzott.
Miután újra felgyúltak a templom villanyégői az egyházközség presbiterei egy-egy ajándékcsomagot adtak a mintegy száz gyermeknek, akik jelen voltak a templomban, felekezeti hovatartozás nélkül. Az ajándékcsomagokat a helyi vállalkozók, alapítványok, magánszemélyek, a gyülekezet tagjainak pénzbeli adományaiból állították össze.
|